Pilnīgi ikviens no mums var sniegt savu ieguldījumu Vikipēdijas attīstībā un atrast sev šeit visu vajadzīgo informāciju, toties daudziem uzreiz varbūt rodas neskaidri un neskaitāmi jautājumi – kā to lai izdara? Kādas zināšanas un iemaņas man ir nepieciešamas? Lai tev nerastos šādi jautājumi, turpmākajā rakstā tiks aprakstīta visa svarīgākā un nepieciešamā informācija, kas palīdzēs tev izprast to, kā atrast sev vajadzīgo informāciju un kā sniegt savu ieguldījumu Vikipēdijas attīstībā.

Kā veikt rakstu meklēšanu Vikipēdijā?

Rakstu meklēšana Vikipēdijā ir pavisam vienkārša – lapas augšā ir lodziņš „meklēt”, kurā vari ierakstīt sev vajadzīgo jēdzienu (piemēram, zīdītāji). Ja tāds raksts eksistēs, tad attiecīgais raksts tiks atvērts, toties, ja raksts neeksistēs, tiks parādīts saraksts ar rakstiem, kuros ir atrodams tavs meklētais jēdziens.

Ir iespējams atvērt arī visu rakstu alfabētisko rādītāju.

Kur var atrast norādījumus par Vikipēdijas satura izmainīšanu, tradīciju, politiku, kopienu utt.?

Noteikti ikvienam Vikipēdijas lietotājam ir jāzina, ka ikkatrā Vikipēdijas lapā ir atrodami dažādi norādījumi par Vikipēdijas satura izmainīšanu, par Vikipēdijas tradīciju, Vikipēdijas politiku un arī tās kopienu.

Kā atrast plašāku informāciju par konkrētu (sev vēlamu) tēmu?

Ja tev ir vajadzīga plašāka informācija par kādu tēmu, tad pilnīgi visos Vikipēdijas pamācības rakstos var atrast citas saites uz Vikipēdijas lapām, kurās tu varēsi atrast plašāku informāciju par noteiktām tēmām. Jāpiemin, ka tev šīs saites nav obligāti jāatver un ka tās vari atvērt jaunā logā, lai nepazaudētu jau esošo informāciju.

Vai reģistrēšanās Vikipēdijā ir obligāta? Kāpēc svarīgi ir reģistrēties?

Reģistrēšanās Vikipēdijā nav obligāta, toties ir vairāki iemesli, kuru dēļ ikvienam ir ieteicams reģistrēties. Kā vienu no tiem var minēt to, ka tev tiks dotas vairākas lapu rediģēšanas papildu iespējas – tu varēsi pārvietot, kā arī pārdēvēt lapas, augšupielādēt failus (to nevar izdarīt nereģistrētie dalībnieki), izveidot uzraugāmo lapu sarakstu, kas pavisam ērti un viegli tev ļaus sekot izmaiņām tādās lapās, par kurām tev ir liela interese.

Kā galvenais iemesls, kāpēc iesaka reģistrēties Vikipēdijā, ir tas, ka tikai dalībnieki, kuri reģistrējušies Vikipēdijā, var kļūt par Vikipēdijas administratoriem. Administratora galvenie pienākumi ir uzturēt Vikipēdiju un arī novērst tajā notiekošo vandālismu. Vikipēdijas administratoriem nav priekšrocību rakstu izveidošanas un labošanas ziņā, salīdzinot ar citiem tās dalībniekiem.

Noteikti jāpiemin arī tas, ka nereģistrētos dalībniekus var pavisam viegli identificēt (gluži tikpat viegli kā aizņemties  aizdevumus internetā) pēc datora IP adreses, ja lietotājs pievieno kādu informāciju un raksta komentārus. Reģistrētie dalībnieki var paslēpt savu IP adresi, tādā veidā palielinot savu privātumu.

Ar nereģistrētajiem dalībniekiem ir grūti arī sazināties, salīdzinot ar reģistrētiem dalībniekiem.

Kā augšupielādēt failus Vikipēdijā?

Visus failus Vikipēdijā var izmantot tieši, ja tie atrodas Wikimedia commons, toties ja konkrētos failus tu nevari augšupielādēt uz Wikimedia commons, tad tev tie ir jāaugšupielādē latviešu valodas Vikipēdijā. Lapas kreisajā pusē tu varēsi atrast saiti „Augšupielādēt failu”.

Kā pārvietot Vikipēdijas lapas?

Lielam vairumam Vikipēdijas lapu ir saite „pārvietot”, kas atrodas lapas augšējā labajā stūrī (pa labi no saites „hronoloģija”). Tas tiek lietots, lai tu varētu pārsaukt lapu. Laikā, kad notiek lapu pārvietošana, tiek pārvietotas arī pilnīgi visas lapas iepriekšējās versijas.

Atceries, ka pārvietot var tikai tad, ja lapa ar tavu izveidoto nosaukumu nepastāv jeb neeksistē.

Patiesībā lapu var pārvietot arī tādā gadījumā, ja tu nokopē tās saturu un iekopē to visu lapā ar savu izveidoto nosaukumu, tomēr jāatzīst, ka šādas darbības pilnībā nav ieteicamas, jo tas sajauc visu lapu hronoloģiju un tās izsekojamību, kā arī var radīt citas liekas un sarežģītas problēmas (licencēšanas problēmas utt.).