Attēlu un citu failu augšupielāde Vikipēdijā

Attēli, video, audio un citi faili palīdz cilvēkam daudz labāk iepazīt dažādas lietas, tās daudz labāk izprast un izzināt. Lai Vikipēdijas raksti būtu vieglāk un arī patīkamāk uztverami cilvēkam, tad arī šeit jebkurā rakstā var pievienot dažādas fotogrāfijas un citus failus, piemēram, video, audio. Visi šie augšupielādētie faili palīdz veidot rakstu pilnīgāku un palīdz daudz labāk cilvēkam uztvert informāciju.

Kā augšupielādēt attēlu, video vai audio failu?

Failu augšupielāde Vikipēdijā ir pavisam vienkārša – lapas izvēlnē, kas atrodas kreisajā pusē, ir jāizvēlas „Augšupielādēt failu”. Pēc tam savā datorā atrodi attiecīgo failu un to ielādē. Ir ļoti vēlams norādīt attēla izcelsmi.

Jāpiebilst, ka failus Vikipēdijā var augšupielādēt tikai tie dalībnieki, kuri ir sarakstā – „automātiski apstiprinātie dalībnieki”. Ja kādam rodas jautājums, kā var nokļūt šajā grupā, tad atbilde ir pavisam vienkārša – tajā nokļūst pilnīgi ikviens četras dienas pēc reģistrēšanās Vikipēdijā.

Ko darīt, ja attēls atrodas Vikikrātuvē?

Ja attēls atrodas Vikikrātuvē, tad tas nav jāaugšupielādē un to var izmantot jebkuras valodas Vikipēdijā (tajā skaitā arī latviešu).

Ja vēlies noskaidrot, vai attēls atrodas Vikikrātuvē, tad to var noskaidrot attēla apraksta lapā (to var atvērt, uzklikšķinot uz konkrētā attēla). Šajā vietnē visi pieejamie attēli ir brīvi pieejami un izmantojami, un tos var izmantot arī, veidojot rakstus mūsu – latviešu – Vikipēdijā. Attēlus pievienot no Vikikrātuves ir daudz vieglāk nekā veikt augšupielādi no sava datora.

Kā var ievietot attēlu kādā Vikipēdijas rakstā?

Lai tu varētu ievietot attēlu kādā Vikipēdijas rakstā, tad tev ir jānospiež 6. poga pogu rindā, kuru var redzēt tad, ja tu izmaini kādu lapu. Tev parādīsies, piemēram, [[Attēls:Koks.jpg]] – starp kvadrātiekavām tev ir jāieraksta tā attēla nosaukums, kurš ir parādījies pēc faila augšupielādes.

Kā var mainīt augšupielādējamā attēla lielumu?

Ja vēlies izmainīt augšupielādējamā attēla lielumu (vēlies to samazināt vai palielināt), tad pēc attēla nosaukuma pirms otrajām kvadrātiekavām raksti |thumb|450px. No pikseļu (px) lieluma mainīsies attēla lielums. Pikselis ir attēla vismazākais elements.

Kā var pievienot attēlam parakstu?

Lai pievienotu attēlam parakstu, tad pirms otrajām kvadrātiekavām raksti „|” un vēlamo parakstu.

Kādi ir ieteicamie (vēlamie) failu formāti?

GIF vai PNG – zīmējumam, kā arī ikonām

JPEG, JPG – fotogrāfijām

OGG – skaņas failiem

SVG – vektorgrafikas attēliem

Autortiesības

Kā jau uz visiem failiem (literāriem darbiem, muzikāliem darbiem, skaņas failiem, mākslas darbiem, zinātniskajiem darbiem u.c. failiem), arī uz attēliem attiecas autortiesības. Iesakām attēlus ņemt no citu valodu Vikipēdijām, jo pārsvarā tur autortiesību statuss ir jau norādīts. Tas nesagādās tev problēmas un lielā mērā atvieglos tavu darbu.

Vai ir iespējams apskatīt kādu attēla ievietošanas piemēru?

[[Attēls:kpl.jpeg|thumb|left|350px|Attēla paskaidrojums]] – attēla ievietošanas piemērs, kur:

Attēls:kpl.jpeg – tā vietā ir jāievieto nepieciešamā attēla nosaukums. Šis nosaukums parādīsies lapas augšējā daļā, kad tiks atvērts pats attēls.

thumb – ar šī rīka palīdzību tavs attēls tiks ievietots rāmī.

left – parāda, ka attēls tiek novietots lapas kreisajā pusē. Vārdu „left” var arī nenorādīt, bet tādā gadījumā attēls pats automātiski novietosies lapas labajā pusē.

350px – attēla lielums (katrs pikselis ir oriģinālā attēla iztvērums).

Attēla paskaidrojums – īss attēla apraksts, kas var saturēt jebkādu īsu tekstu (paskaidro, kas redzams bildē), piemēram, SPA viesnīca „Pegasa pils”; latviešu vokālā grupa „Cosmos”, telekartes mūsdienās un toreiz utt.

1 Komentārs

Pievienojiet savu →

  1. kāpēc daugavpīlī tik dauz ēku no sarkaniem kieģeliem?kāda arhitektūras stilā tie uzbūvēti?pēc kādam pazīmēm var noteikt stilu?

Atbildēt